person Autor: Makarony Kopcza list w: Sklep dnia:

Jak ugotować makaron, żeby się nie skleił? Co zrobić?

Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał? Jeśli mimo częstego przyrządzania potraw z makaronu ciągle zdarza Ci się, że nitki sklejają się ze sobą i tracą sprężystość, ten tekst jest dla Ciebie. Oto kilka niezawodnych trików na to, by makaron zawsze wyglądał jak z włoskiej restauracji.

Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał? Jeśli mimo częstego przyrządzania potraw z makaronu ciągle zdarza Ci się, że nitki sklejają się ze sobą i tracą sprężystość, ten tekst jest dla Ciebie. Oto kilka niezawodnych trików na to, by makaron zawsze wyglądał jak z włoskiej restauracji.

Dlaczego makaron się skleja?

Makarony mają naturalną tendencję do sklejania się ze sobą, ponieważ zawierają mąkę. Ta pod wpływem wody i rosnącej temperatury zmienia konsystencję i staje się lepka. Najbardziej kleją się makarony pszenne, jednak dziś dużo powszechniejsze są makarony durum, z którymi raczej nie ma tego problemu. Jeśli więc nadal zauważasz problem z klejeniem, może to być wina nieodpowiedniego gotowania.

Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał?

Żeby uzyskać idealny makaron, pamiętaj o kilku podstawowych elementach:

  • ? ilości wody,
  • ? odpowiedniej temperaturze,
  • ? czasie gotowania,
  • ? ilości gotowanego makaronu,
  • ? jego jakości.

Gotuj makaron w dużej ilości wody

Włoskie makarony często mają na opakowaniach instrukcję: gotować w dużej ilości wody. Tę zasadę, praktykowaną przez Włochów, warto sobie wziąć do serca. Nie wlewaj do garnka wody na oko. Lepiej jest trzymać się proporcji 100 gramów suchego makaronu na litr osolonej wody.

Pamiętaj o gotowaniu we wrzątku

Nieważne czy przygotowujesz makarony do zup, czy makarony warzywne, zasada jest prosta: wrzucaj je do garnka dopiero w momencie, gdy woda zaczyna wrzeć. Jeśli się pośpieszysz i wrzucisz je wcześniej, wchłoną zbyt dużo wodą i staną się kleiste.

Prawidłowy czas gotowania

Kolejny błąd osób gotujących makaron to zbyt długi czas gotowania i trzymanie już ugotowanego makaronu w wodzie. Większość makaronów najlepiej smakuje al dente, czyli gdy są półtwarde (to nie jest to samo, co niedogotowany makaron). Producent makaronów zwykle podaje na opakowaniu informację, ile minut potrzeba, by uzyskać taki efekt. Po jego upływie makaron najlepiej od razu wyjąć z wody. Im dłużej w niej pozostanie, tym większe szanse na to, że rozmoknie i będzie się kleił.

Nie gotuj zbyt dużej ilości makaronu naraz

Czasami zdarza się, że makaron gotujesz na zapas albo że przeszacujesz swoje możliwości i przygotujesz większą porcję, niż jesteś w stanie zjeść. Makaron przechowywany na później może łatwo się sklejać, nie mówiąc o tym, że zwyczajnie smakuje gorzej. Lepiej więc gotować tylko tyle, ile zaraz zjesz.

Jeśli masz problem z oszacowaniem ilości makaronu potrzebnej na danie, możesz przyjąć, że w przypadku muszelek, kokardek i świderków będzie to 3/4 szklanki na osobę. Jeśli gotujesz spaghetti ? zrób kółko kciukiem i palcem wskazującym. Porcja dla jednej osoby to tyle, ile makaronu się w nim zmieści.

Zwróć uwagę na jakość makaronów

Nie da się ukryć, że kleistość makaronu zależy też od jego składu: tradycyjne makarony jajeczne, w tym delikatne makarony z jaj przepiórczych mogą kleić się bardziej niż makarony bez jaj. Podobnie ze wspomnianą wcześniej pszenicą i makaronami z twardszej pszenicy durum. Wybierając makarony z kategorii bardziej narażonych na klejenie, zwróć uwagę na ich skład: jakość jajek, rodzaj zastosowanej mąki. Najlepiej wybierać produkty firm, które wykorzystują wyłącznie naturalne składniki.

A co z dodawaniem oleju do gotującego się makaronu?

To jedna z często powtarzanych porad: przy gotowaniu makaronu dodaj do wody odrobinę oleju lub oliwy, a nie będzie się sklejał. Niestety jest to mit, obalony w naukowych eksperymentach. Tłuszcze zawsze wypływają na wierzch, więc nie mają styczności z gotującym się makaronem. Dodawanie oleju do makaronu ma sens jedynie już po jego ugotowaniu.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz spaghetti, makarony pełnoziarniste do sałatki, czy makaron do rosołu: wlej odpowiednią ilość wody, poczekaj na jej wrzenie i nie trzymaj makaronu w garnku dłużej, niż przewiduje producent. To, w połączeniu z wyborem dobrej jakości makaronu powinno dać Ci efekt, który nie tylko dobrze wygląda na talerzu, ale i pysznie smakuje.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Do góry